Polish English French German Russian

Nasze realizacje

Obróbka szkła

Firma Centrum Szkła zajmuje się kompleksową obróbką szkła. W zależności od potrzeb klienta oferujemy cięcie, szlifowanie, fazowanie, wiercenie otworów, hartowanie, laminowanie, żywicowanie, klejenie, piaskowanie i lakierowanie szkła.

Cięcie szkła do wybranych przez klienta wymiarów lub według pokazanego szablonu.

Szlifowanie to wykończenie szkła nadając mu precyzyjnie obrobioną krawędź. Szlif stosowany jest najczęściej do estetycznego wykończenia elementów widocznych a zarazem bezpiecznego wygładzenia krawędzi szkła.

Fazowanie polega na wykonaniu fazy na krawędzi szkła czyli oszlifowaniu pod kątem innym niż 90 stopni. Efekt fazowania szkła załamuje światło na jego krawędzi i wytwarza wyjątkowy efekt wizualny oraz praktyczny – zwiększając bezpieczeństwo użytkowników.

Wiercenie otworów w szkle okrągłych o różnych średnicach, otworów pod gniazdka elektryczne oraz otworów nieregularnych.

Hartowanie szkła zwiększa jego trwałość i wytrzymałość. Proces ten polega na podgrzaniu tafli szkła do temperatury 620-680°C a następnym schłodzeniu jej sprężonym strumieniem powietrza. Zastosowanie tego procesu sprawia że powierzchnia szklana jest bardziej odporna na działanie czynników mechanicznych, jest w stanie wytrzymać nacisk dużego ciężaru a po stłuczeniu rozpada się na okruchy a nie igły.

Laminowanie szkła jest to proces polegający na połączeniu ze sobą dwóch lub więcej tafli szkła przy zastosowaniu foli PVB. Można w ten sposób łączyć różne rodzaje szkła o dowolnej grubości, a stosując folie kolorowe czy ozdobne poprawiać nie tylko własności użytkowe, ale i estetyczne. W odróżnieniu od wszystkich typów szkła, szkło laminowane pozostaje stabilne po rozbiciu.

Żywicowanie szkła jest to proces stosowany w celu uzyskania wytrzymałej, bezpiecznej szyby polegający na utwardzaniu szkła za pomocą specjalnych preparatów żywicznych. Żywica użyta do tego procesu może być zarówno bezbarwna jak i barwiona.

Klejenie za pomocą metody UV polega na połączeniu ze sobą elementów szklanych przy użyciu przezroczystego kleju UV i utwardzeniu go promieniami UV. Klej po utwardzeniu pozostaje bezbarwny dzięki czemu nie pozostawia żadnych widocznych śladów a spoiwo ma większą wytrzymałość mechaniczną niż właściwa struktura szkła.

Piaskowanie to proces mechaniczny który polega na na nadaniu tafli szkła matowej powierzchni przy użyciu strumienia piasku. Przy użyciu tej metody można piaskować całe powierzchnie,  wybrane elementy. Piaskowanie często wykorzystywane jest do wykonywania elementów dekoracyjnych na szkle. Ostateczny efekt można uzyskać na dwa sposoby, wypiaskować wzór na przezroczystym tle lub wypiaskować tło aby wzór był przezroczysty.

Lakierowanie jest metodą zdobienia szkła za pomocą pokrycia go równomierną warstwą lakieru. Wykorzystując tą metodę obróbki szkła można uzyskać różnorodne efekty dekoracyjne w zależności od wybranego koloru oraz powierzchni pokrycia szkła. Pokryć można całą powierzchnię lub wybrany motyw dekoracyjny.